A káosz elmélet egyik érdekes eszköze a Smale patkó, amely egy olyan leképezést mutat, amely könnyen látható módon kaotikus viselkedést produkál. Aki tudja, hogy mit kell nézni, annak innentől nem is kell olvasnia.
![]() |
A többieknek egy rövid magyarázat. Tekintsük azt a leképezést, ami a kiindulási képpel a következőt műveli: a négyzetet vízszintes irányban összenyomja, aztán fölfelé megnyújtja, majd visszatekeri úgy, hogy az szépen áthaladjon az eredeti négyzeten.
Ennek annyi köze van a káoszhoz, hogy a film végén látható patkó az eredeti kép föntről második és negyedik sávját a sötéttel jelzett téglalapokba viszi. Ezek elhelyezkedéséből pedig az látszik, hogy a 2. és a 4. sávnak a sötét téglappal való metszetében van olyan pont, amely az átalakítás során bármelyik, előre megadott sávba kerül. A transzformáció ismétlésével pedig tetszőleges előre adott jelsorozatot lehet produkálni. Ez maga a káosz (egyik jellemző értelmezése).
A patkóról többet (kicsit más illusztrációval) a Wikipédia oldalán találhatunk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.